İpek Cem Kimdir?

Medya

İpek Cem'le Dünyayı Yönetenler (NTV)

 • 2005 Ekim ayından bu yana, NTV televizyonunda "Dünyayı Yönetenler" programını hazırlayıp sunmaktadır. Program uluslararası lider ve fikir önderlerini konuk etmektedir. Konuklar arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, A.B.D eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, A.B. Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez, Yunanistan PASOK lideri Yorgo Papandreu, Templeton Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı Mark Mobius, Virgin Şirketler Grubu Başkanı Richard Branson, Starbucks Başkanı Howard Schultz, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve efsanevi futbolcu Pele gibi isimler yer almıştır.

Günlük Gazetelerde Köşe Yazıları

 • 1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları yazdı.

 

İŞ YAŞAMI

Melak Yatırım (İstanbul)
2007 yılından bu yana Türkiye'ye yatırım yapan nitelikli fon ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti veren Melak Yatırım'ın yönetici ortaklığını sürdürmektedir.

 

Netwise-Praksis (İstanbul)
1996-2007 yılları arasında kurucularından olduğu Netwise-Praksis'te Yönetici Ortak olarak görev yapmıştır. Şirket, kurumsal müşterilere yönelik danışmanlık, bilgi teknolojileri ve Internet hizmetleri sunmaktadır. Şirket yurtiçi projelerin yanı sıra uluslararası projeler de üstlenmiştir.  Netwise-Praksis ayrıca www.letsgoturkey.com ve www.kilim.com adlı portallerin de sahibi ve işletmecisidir. Kilim.com 2002 yılında Avrupa Komisyonu'nun Kalite Mührü ödülüne layık bulunmuştur.

 

Bankers Trust (New York)
1993-95 yıllarında New York'da Bankers Trust Company'de, Uluslararası Sermaye Piyasaları Grubu'nda, Latin Amerika'daki büyük özel ve kamu kurumlarına sermaye sağlama alanında çalıştı. Bu kurumların Eurobond piyasalarındaki 100 milyon dolar üzerindeki borçlanmalarına önayak olan grupta yönetici olarak çalıştı.

 

SİVİL TOPLUM

 • Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu'nun (URAK) kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı'dır.
 • Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) kurucularındandır. KAGİDER'de 2004-2005 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.
 • 1999-2002 yılları arasında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği'nde (GYİAD) sırasıyla Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Halen GYİAD Onur Kurulu üyesidir.
 • Global İlişkiler Forumu (GİF) derneğinin kurucu üyelerindendir.
 • 2007'den bu yana Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) Yönetim Kurulu üyesidir.
 • Yaşanabilir Ortamlar Yaratma (YAY) Vakfı'nın kurucularındandır.

 

EĞİTİM

İpek Cem, ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye'de, yüksek öğrenimini ise Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamlamıştır.

 • Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesinde İş İdaresi ve Finans üzerine yüksek lisans yapmıştır ve M.B.A. derecesi vardır.
 • Ayrıca yine Columbia Üniversitesi'nden Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi dalında ikinci bir yüksek lisansa (M.I.A.) sahiptir.
 • Üniversite eğitimini Amherst College'da Siyasal Bilimler alanında ve şeref derecesiyle tamamlamıştır.
 • İpek Cem, orta ve lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej'de yapmıştır.

 

ULUSLARARASI ÖDÜL, ÇALIŞMA VE YÖNETİM KURULLARI

 • Eisenhower Fellowships: İpek Cem 2003 yılında Türkiye'den Eisenhower Fellow seçilmiş ve bu çerçevede A.B.D.'de iki ay boyunca ülkesinin genç lideri sıfatıyla uluslararası ilişkiler, siyaset, iletişim ve şirket stratejileri alanlarında önemli temaslarda bulunmuştur.  2007'den bu yana Türkiye Eisenhower Fellow'ları Yürütme Komitesi başkanıdır.
 • Columbia University: 2007'den bu yana New York Columbia Üniversitesi'nin Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir.
 • Marseille Center for Mediterranean Integration: Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankasının girişimiyle Marsilya'da kurulan Akdeniz Entegrasyon Vakfı'nın Stratejik Konseyi üyesidir. 
 • Turkish Contemporary Art ve Istanbul Cool:  Türk Çağdaş Sanatı ve İstanbul ile  ilgili İngilizce hazırlanan ve 2010 yılında piyasaya sürülmesi planlanan uluslararası nitelikte iki kitabın oluşumuna katkıda bulunmaktadır. (Yayıncı: Transglobe / Thames and Hudson )

 

ÖZEL YAŞAM

 • 2001 yılından bu yana işadamı Shwan İbrahim Taha ile evlidir. Çiftin Emine, İman Naz ve Süleyman adlarında üç çocuğu bulunmaktadır.